منوی اصلی
 
  آموزش رایگان شهروند الکترونیکی

در دنیای امروز که سرعت پیشرفت در عرصه علم به دقیقه و ثانیه رسیده است پیوستن به جهان الکترونیک و فناوری اطلاعات تنها راه ورود به این بزرگراه وسیع و پرتردد است.
البته با وجود مسائل و مشکلات عدیده مربوط به آلودگی هوا ، آلودگی های صوتی ، ترافیک ،اتلاف انرژی و اهمیت زمان، لزوم بستر سازی و اعمال دولت و خدمات الکترونیک بسیار مهم می نماید .
تنها با نگاهی کوتاه به ازدیاد جمعیت منتظر در صفوف طولانی بانکها ، خیایانهایی مملو از خودروهایی که رانندگان آنها کلافه و منزجر به ترافیک سنگین پیش روی خود می نگرند، کودکانی که به سختی نفس می کشند و سالخوردگانی که معمولاً به دلیل فشارهای عصبی و آلودگی های صوتی و ... قدم از منزل به بیرون نمی گذارند و والدینی که مضطرب از فضای بیمار گونه جامعه نگران آینده فرزندانشان هستند به سادگی می تواند متوجه ضرورت آموزشهایی با متد و محتوایی نوین شد.
گرچه تاکنون تلاشهای بسیاری را در زمینه افزایش سطح آگاهی مردم عزیزمان در زمینه علم و فناوری و ارتقای کیفیت خدمات الکترونیک نموده است ، لیکن با عنایت به سرعت سرسام آور موج    ITدر جهان، ایرانمان هنوز در جایگاه حقیقی خود قرار نگرفته است .
نمونه ای از این تلاش ها نصب و راه اندازی پایانه های خرید و فروش در فروشگاهها و مراکز خدماتی و افزایش دستگاههای ATM و ارائه خدمات الکترونیک توسط بانکها و ارگانها و سازمانهای مختلف را می توان نام برد که البته قابل تقدیر است ولی کافی نیست.
طرح سراسری شهروند الکترونیک با امید حمایت از سوی ارگانهای مربوطه می کوشد تا به روند بستر سازی دولت و خدمات الکترونیک تسریع بخشد که یقیناً این امر محقق نمی‌گردد جز با آموزش تمامی شهروندان و آشنا نمودن ایشان با موضوع شهروند الکترونیکی.
شهروند الكترونيك كيست؟
شهروند الكترونيك كسي است كه از حداقل دانش لازم درباره مفاهيم پايه فناوري اطلاعات و ارتباطات برخوردار است، توانايي برقراري ارتباط با اينترنت و ارسال و دريافت پيام‌هاي الكترونيكي از طريق پست الكترونيك را دارد و همچنين اطلاعات‌، خدمات‌، كالاها و نرم افزارهاي مورد نياز خود را از طريق اينترنت جستجو مي‌كند.
در زندگی امروزی، به دلیل تعدد وظایف شهروندان، هر فرد نیاز ها و وظایف گوناگونی دارد و برای رفع بسیاری از نیاز های خود، مجبور به استفاده از شیوه های آسان و کم هزینه تر مي‌باشد. یکی از روشهای جایگزین انجام فعالیت های روزمره شهروندی، مانند پرداخت قبوض، پرداخت عوارض، انجام امور بانکی، مراجعه به ادارات، دریافت مجوزات، خرید و فروش، آموزش و غیره است.
فواید و مزايد شهروند الکترونیک

اینترنت ودیگر ابزارهای ارتباطی جدید، روش های جدیدی در زندگی بشر امروزی بوجود آورده‌اند. استفاده از خدمات برخط منافع بسیاری مانند کاهش آلودگی هوا، کاهش ترافیک، کاهش مصرف سوخت، کاهش هزینه‌ها، تسریع در انجام امور و ده‌ها منفعت دیگر درپی دارند.
از فوايد اصلي پياده سازي شهروند الكترونيك در کشور ما "افزایش عدالت اجتماعی، کاهش مراجعه به بانک ها، پوشش محدودیت فضای مناسب آموزشی خصوصاً در سطح تحصیلات عالی با توجه به تعدد متقاضیان این امر در کشور، کاهش ترافیک کلان شهر ها، کاهش مصرف سوخت در کشور، کاهش سفر های درون شهری و برون شهری، افزایش کارایی، کاهش قابل توجه هزینه های نیروی انسانی، کاهش مراجعه ارباب رجوع به ادارات، کاهش امکان دریافت و پرداخت رشوه، اطلاع رسانی صحیح، سریع و به هنگام ، افزایش رضایت مخاطب، کاهش هزینه های دولتی و ملي ، مبارزه با جنگ نرم در فضاي سايبر انتقال فرهنگ، رشد و توسعه فرهنگ و هنر و امکان دریافت صحیح مالیات از مودیان مالیاتی مي باشد" كه می توان به آنها اشاره نمود.
اهداف و راهبردهاي طرح
     هدف از اجرای طرح با توجه به این مهم که تربیت شهروند الکترونیک لازمه تحقق دولت الکترونیک می باشد افزایش سطح سواد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور می باشد بگونه ای که بتوانیم شاهد آثار مستقیم و غیر مستقیم این طرح در جهت تحقق اهداف دولت الکترونیک و پیاده سازی سیستم مدیریتی نوین شهری مبتنی بر فناوری اطلاعات باشیم. به اختصار این طرح اهداف زیر را شامل می گردد:


1.بسترسازی و فرهنگ سازی به منظور اصلاح الگوی مصرف از طریق استفاده از ابزارها و خدمات الکترونیک ارائه شده (بدین منظور ذکر چند نمونه قابل توجه می باشد):
در هر خانوار به طور میانگین در طی یک ماه حداقل 2 سفر غیر ضرور انجام می گیرد.( سفر غیر ضرور به سفری اطلاق می‌گردد که قابلیت اجرای اهداف آن برای شخص در منزل نیز وجود دارد.). طبق بررسی‌های به عمل آمده برای هر سفر غیر ضرور حدود 1 لیتر بنزین مصرف می‌گردد.  با در نظر گرفتن 17.5 میلیون خانوار کشور که جمعاً در طی یک ماه حدود 35 سفر غیر ضرور انجام می‌دهند ماهانه 35میلیون سفر انجام گرفته که بیانگر مصرف 35 میلیون لیتری بنزین در هر ماه می باشد. حال در صورت توانمند شدن شهروندان به انجام امور خود در منزل ماهانه تنها حدود 200 الی 300 میلیارد ریال از طریق کاهش مصرف بنزین صرفه جویی خواهد شد.

2.بستر سازی مناسب برای ایجاد  بانک، شهر، شهرداری و  در نهایت دولت الکترونیک
پیاده سازی دولت الکترونیک نیازمند بسترسازی جهت الکترونیکی شدن بانک، شهرداری و شهر بوده که همانا لازمه این بستر سازی، الکترونیکی شدن شهروندان و آشنایی ایشان با مباحث موجود در  دولت الکترونیک و خدماتی می باشد که در شهر، شهرداری ها، بانک ها، و سایر ارگان ها و نهاد ها به شکل الکترونیک قابل ارائه می باشد. که در صورت تحقق آموزش شهروندان هزینه‌های اجراء و پیاده سازی دولت الکترونیک به مراتب کمتر بوده و صرفه جویی صورت گرفته از طريق آموزش و در هزینه امور جاری سازمان ها و ارگان های مذکور نیز بسیار قابل تامل می باشد.

3.آموزش تخصصی
   آموزش تخصصی مورد نیاز کلیه کارکنان و پرسنل استانداری ها، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، نظام اداری و بانکی در تمامی استان ها و در نهایت در سراسر کشور جهت توانمند شدن پرسنل به منظور ارائه خدمات سازمان مربوطه به شکل الکترونیک به عموم هموطنان که در صورت آموزش شهروندان و آشنایی و آگاهی ایشان به نحوه استفاده از مزایای دولت الکترونیک، کارکنان و پرسنل سازمان ها و ارگان های ارائه دهنده این خدمات نیز می بایست توانایی ارائه خدمات و انجام امور درخواستی مراجعه کنندگان را از طریق ادوات و ابزارهای الکترونیک موجود در سازمان داشته باشند و این میسر نمی شود مگر با آموزش عمومی و تخصصی کارکنان به نوع و نحوه ارائه خدمات الکترونیک در جهت پاسخگویی مناسب و اجرای سریع و کارآمد آن که به نوبه خود اجرای آن هزینه زیادی را به سازمان ها، نهاد ها و ارگان ها تحمیل می نماید که سازمان ها نه تنها این هزینه را انجام نداده بلکه در هزینه انجام امور نیز صرفه جویی مناسبی خواهند برد.

4.توانایی بهره مندی عموم شهروندان از خدمات نوین قابل ارائه در استانداری، فرمانداری، شهرداری، نظام اداری و بانکی در تمامی استان ها و در نهایت در سراسر کشور به شکل مطلوب و دلخواه
5.تسهیل در برنامه های روزمره عموم شهروندان
6.ترویج استفاده از ابزارهای الکترونیکی و بهره مندی از شبکه های ارتباطی
7.ارتقاء سطح سواد و معلومات IT عموم شهروندان
8.کاهش هزینه های توسعه مبتنی بر فنآوری اطلاعات
9.فرهنگ سازی و به وجود آمدن بستری مناسب جهت پیاده سازی دولت الکترونیک
10.کاهش هزینه های انتشار اسکناس، چک پول، اوراق و اسناد بانکی
طبق آمارهای موجود سالیانه رقمی بالغ بر 120 میلیارد ریال جهت امحاء اسکناس های فرسوده و نگهداری و  چاپ اسکناس توسط بانک مرکز ی کشور هزینه می گردد. در صورت آموزش مفاهیم شهروند الکترونیکی و استفاده از آن توسط شهروندان و در نهایت نهادینه شدن فرهنگ استفاده ازابزار و ادوات الکترونیک از قبیل خرید اینترنتی، استفاده از دستگاه های کارتخوان و ...، به خودی خود میزان استفاده از اسکناس در میان شهروندان کاهش یافته که این امر خود سبب کاهش در هزینه ذکر شده فوق می گردد.

11.کاهش سفرهای شهری بدلیل استفاده شهروندان از خدمات الکترونیکی سازمان ها و ارگانهاي در منزل
12.کاهش بار ترافیکی به دلیل کاهش سفرهای شهری
13.کاهش مصرف سوخت به دلیل کاهش سفرهای شهری که نمونه آن در بند 1 اهداف ارائه گردید.
14.کاهش در هزینه های درمانی شهروندان
به دلیل کاهش تردد شهروندان در سطح شهر، میزان مواجهه ایشان با خطرات احتمالی از قبیل آلودگی هوا، تصادفات و ... به شکل قابل ملاحظه ای کاهش یافته که این امر به نوبه خود هم سبب کاهش در هزینه های درمانی صرف شده در کشور شده و هم میانگین شادابی و طراوت شهروندان را افزایش می دهد.
15.استفاده بهینه از زمان
16.کاهش هزینه های تحمیلی به نظام اداری کشور به دلیل انجام سنتی امور توسط عموم شهروندان
با الکترونیکی شدن سازمان ها و ارائه و انجام امور با ادوات و ابزار الکترونیک میزان استفاده از ملزومات اداری در تمامی سطوح اداری تا حد بسیار زیادی کاهش می یابد که طبق بررسی های انجام گرفته این کاهش بین 65% الی 80%  خواهد بود که به خودی خود سبب کاهش 65% الی 80% در هزینه های ریالی سازمان می‌گردد.

17.افزایش اعتماد شهروندان به مدیریت شهری، شهرداری‌ها و بانکداری الکترونیک      ( به دلیل عدم آشنایی باخدمات الکترونیکی ارائه شده)
و غیره ...
ویژگی‌های  و قابليت‌هاي طرح

نوع طرح : اجتماعی ، فرهنگی  و آموزشی

مکان اجرا : سراسر کشور

مخاطبین : تمامی شهروندان

دامنه سنی مخاطبین: 12 تا 75 سال

آموزش به شکل رایگان جهت تمامی هموطنان در سراسر کشور

ظرفیت طرح: در سه فاز جمعا 17 میلیون نفر ( فاز اول 5، دوم 5 و سوم 7 میلیون نفر)

قابلیت گذراندن دوره از 6  الی 36 ماه

قابلیت اجراء به صورت همزمان در تمامی نقاط کشور به صورت کاملا یکسان و برابر برای تمامی متقاضیان
آموزش به 3 شکل حضوری، نیمه حضوری و مجازی و بدون پرداخت هزینه اینترنت توسط متقاضیان(هزینه بسیار ناچیز)
آموزش رایگان دوره های عمومی و تخصصی درخواستی تمامی سازمان ها و ارگان های شهری و استانی از قبیل
حداقل تحصیلات مورد نیاز داشتن سواد خواندن و نوشتن
اعطاء گواهینامه ملی از سوی مرکز کارآفرینی دانشگاه تهران
اعطاء گواهی نامه پایان دوره سانا
اعطاء گواهی نامه بین المللی دارای اعتبار در بیش از 150 کشور دنیا
محتوای آموزشی طرح
(دروسی که در دوره تدریس می‌گردد)

1.شهروند الکترونیک
 که اساساً لازمه یک دولت الکترونیک است و در آن داوطلب با خدمات الکترونیکی ارائه شده از سوی ارگانها و سازمانهای مختلف و
همچنین نحوه استفاده از خدمات مذکور آشنا می شود.

2.بانکداری الکترونیک
این دوره که اساساً یکی از پایه های بنیادین دولت الکترونیک است مي باشد مردم را به سمت استفاده از خدمات الکترونیک و تبدیل پول از شکل اسکناس به الکترونیک تشويق مي‌كند و به آنان مي آموزد که باید سیستم دریافت و پرداخت خود را از اساس تغییر دهند.

3.زبان انگلیسی
که لازمه برقراری ارتباط با یک کامپیوتر است به این دلیل که زبان کامپیوتر زبان انگلیسی است.

4.کامپیوتر (نرم افزار(مهارت هاي هفتگانهICDL، سخت افزار)

نرم افزار: مهارت هاي هفتگانهICDL، سیستم عامل، مجموعه نرم افزارهای اداری و گرافیک و روش استفاده از آنها
اینترنت: روشهای اتصال، نحوه استفاده بهینه ، سایتهای برتر خدمات الکترونیک
اینترنت: سخت افزار : شناسایی قطعات ، عیب یابی و تعمیرات

5.کارآفرینی
هدیه ای از مرکز کار آفرینی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که تلاشی است برای حمایت از ایده های نوین کار آفرینی و نیز کار آفرینان برتر ، با پشتوانه علمی دانشگاه تهران و همراهی مرکز فابا

6.بیمه الکترونیک


در پایان امیدواریم بتوانیم با همیاری و همکاری تمامی دلسوزان این مرز و بوم خدمتی هر چند کوچک در جهت پیش برد آرمان ها و اهداف دولت عدالت محور خدمتگزار و اعتلای هر چه بهتر و باشکوه تر ایران عزیز اسلامی برداریم. باشد که در این مسیر خداوند متعال همراه، پشتیبان و یاریگرمان باشد.